Осъвременени класификации на моторните масла

Осъвременени класификации на моторните масла

Осъвременени класификации на моторните масла. Петдесетте и шейсетте години бяха период на бърз напредък в производството на двигатели, така че скоро стана ясно, че тази класификация не е напълно задоволителна. Моторни масла от най-високата категория MS, първоначално създадени за условия на работа, които се смятаха за „особено трудни“ в началото на петдесетте години десетилетие по-късно те бяха едва подходящи дори за обикновени съвременни двигатели, но новите двигатели спешно изискваха масла с по-висока производителност.

Осъвременени класификации на моторните масла

Това наложило повторното преразглеждане на изискванията за моторните масла от категорията MS в посока на затягане, в резултат на което се появиха много несъвместими издания на стандарта, а маслата, произведени съгласно по-старите му версии, се оказаха въпреки същата MS обозначение, неподходящо за съвременни двигатели, в които е предписано да се използват масла от тази категория.

През 1969-1970 г. API, ASTM и SAE съвместно разработиха изцяло нова класификационна система за моторни масла, която все още се използва широко и днес.

Основният принцип на новата класификация

Той е бил изоставянето на фиксиран брой веднъж завинаги определени категории, разпределени в зависимост от условията на работа на маслото – вместо това, с появата на нови двигатели, по-взискателни към смазочните материали, нови, по-високи категории моторни масла започнаха да се въвеждат за тях, за които беше определена следващата буква от азбуката.

В същото време предишните категории също бяха запазени заедно с тях до пълното остаряване и изтеглянето на съответните моторни масла от широкото обращение. Този подход беше много по-удобен за операторите, тъй като беше елиминирано объркването, характерно за предишната класификация с различни стандарти за масла от една и съща категория.

Новата класификация

В новата класификация категориите моторни масла бяха ясно обвързани с годината на производство на конкретен автомобил – например за автомобили с бензинов двигател, произведени от моделни години 1968 до 1972, беше предписано използването на масла от категория не по-ниска от SC .

Всички моторни масла според тази класификация бяха разделени на „сервизни“ (S) – за бензинови двигатели и „търговски“ (C) – за дизелови двигатели (в онези години в САЩ те се използват само за камиони и други търговски превозни средства) .

Осъвременени класификации на моторните масла
Към началото